I na mateřské dovolené si ženy mohou udržet krásnou postavu
|Snad každá žena na mateřské dovolené dojista potvrdí, že zbavit se několika nadbytečných kilogramů není vůbec jednoduché. Zhruba v osmdesáti procentech se ženské tělo po porodu dovede samo vypořádat s nabranou váhou. Ženy aniž by držely dietu, začínají hubnout. Jenže zbytek maminek nemá takové štěstí a musí statečně bojovat s nárůstem tělesné hmotnosti.
Ženy během těhotenství nabírají postupně kilo za kilem. Pokud jde vše jak má, pak obvyklý váhový přírůstek se pohybuje okolo deseti až patnácti kilogramů. Občas může váha vyšplhat nad 20 kilogramů. Tukové zásoby se v těle žen ukládají nejčastěji v oblasti hýždí, boků, bříška a stehen. Jakmile ženy porodí a začnou kojit, pomalu se snižuje i jejich hmotnost. Za měsíc jsou schopny shodit půl kola až jedno kilo.
Kojícím ženám se nedoporučuje, aby podstupovaly drastické hubnoucí programy. Měly by se stravovat dle zásad zdravé výživy. Hlídání denních kalorií by měly nechat na pozdější období, zaměřit by se v tuto chvíli měly na přiměřený a pestrý jídelníček s dostatkem vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Ideální jsou mléčné výrobky (jogurty, acidofilní mléka, kefíry, nízkotučné sýry), obiloviny, těstoviny, ryby, luštěniny, vejce. K dalším doporučeným patří ovoce, zelenina, rýže, sojové výrobky, cereální produkty, maso (drůbeží, vepřové a telecí). Kojící ženy mají dle doporučení vypít cca dva až tři litry tekutiny. Sáhnout mohou po džusu, kohoutkové či balené vodě, též i po mléku, speciálních čajích pro kojící maminky. Odepřít si musí ale alkohol, kofein, cigarety, nevhodné potraviny (masné výrobky, vnitřnosti, tučné sýry, paštiky, sladkosti, majonézové saláty), příliš tučná jídla, aromatickou zeleninu a koření. S cvičením by to ženy v průběhu kojení neměly přehánět. Stačí pozvolna posilovat pánevní dno, dolní končetiny, břišní a prsní svaly. Dopřát si maminky mohou i procházky s kočárkem.
Zhruba po několika měsících po porodu se mohou ženy naplno věnovat běžným sportovním aktivitám. Vrátit se mohou k tenisu, squashi, spinningu, jízdě na kole, jízdě na kolečkových bruslích, zumbě, břišnímu tanci a mnoho jiným činnostem. Oblíbeným sportem je také jóga, aerobik, strečink a pilates. Matky na mateřské dovolené se odreagovávají od stereotypního režimu návštěvou fitness centra, posilovny, bazénu anebo sauny. Některé odvážnější maminky se vrhají i na box či judo. Spoustě žen ovšem na tyto koníčky nezbývá čas, neboť pečují neustále o děti i celou domácnost. Od jara do podzimu se starají o zahrádku. V létě zavařují ovoce i zeleninu, vyrábí lahodné marmelády a džemy. Těmto ženám pomáhají s hubnutím potravinové doplňky. Jde o účinné pomocníky, které urychlují proces redukce tělesné hmotnosti. Jedním takovým je i zelený čaj, jež příznivě působí na lidský organizmus. Mluví se především o jeho blahodárně léčebných účincích. Je nutné vyzdvihnout i jeho antivirové, antibakteriální a preventivní protinádorové účinky. Lahodný nápoj ovlivňuje pozitivním způsobem zubní sklovinu, zlepšuje látkovou výměnu, napomáhá obnovovat zdravou střevní mikroflóru, efektně zvyšuje imunitu, snižuje riziko vážných kardiovaskulárních chorob, aktivizuje krevní oběh a dýchání. Zelený čaj obsahuje aktivní látku zvanou epigallocatechin gagát, ta dokáže nejen nastartovat metabolismus tělesného tuku, ale i razantně zvýšit jeho spalování. Aby se v optimální míře zvýšila rychlost metabolismu, je zapotřebí vypít pět šálků zelného čaje denně. Kromě tohoto odvaru mohou ženy konzumovat potravinové doplňky ve formě tablet, které jsou obohaceny o extrakty zeleného čaje a jiných přírodních složek. Prodávají se i náplasti na hubnutí.