Jak se správně stravovat během hubnutí

 

To co sníme v průběhu dne, má značný vliv na to, zdali budeme shazovat nebo naopak nějaké to kilo nabereme. Tučné a těžké pokrmy neúměrně zatěžují lidský organismus, což se bezpochyby podepisuje na naší psychice. Jsme více podráždění, unaveni a pociťujeme nedostatek energie. V nočních hodinách trpíme nespavostí, ve většině případů přibíráme rapidně na váze. Potrápit nás může i zácpa. To jsou jen nejběžnější obtíže, kterým se nevyhneme, pokud budeme nadále konzumovat nezdravá jídla.

Náš trávicí trakt zpracovává vydatnou stravu delší dobu. Ta se pohybuje přibližně šest až dvanáct hodit. Například příliš tučná jídla se tráví v žaludku přes osm hodin. Zatímco pokrmy s nízkým obsahem tuku prochází trávícím procesem mnohem rychleji, přičemž dodávají našemu tělu potřebné množství živiny.

Také cukrovinky a slazené nápoje mají negativní vliv na naše zdraví. Díky nim tělo pojme denně řádnou dávku kalorií, jež mimo přírodní formy cukru tzv. sacharózy nemá žádnou výživou hodnotu. Tudíž se cukr ukládá v těle. Pokud dojde k přezásobení, začnou se přebytečné cukry přeměňovat v tuky.

Vyhýbat bychom se měli kořeněným jídlům, uzeninám, dezertům, zabijačkovým pochoutkám, hranolkům a podobným nezdravým věcem.

Odbornici na výživu nám doporučují, abychom svoji pozornost upřeli na zdravější skladbu jídelníčku. Strava má být pestrá a vyvážena. Především půjde o takové potraviny, které jsou dostatečně bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky. Proto v našem jídelníčku nesmí chybět čerstvá zelenina a ovoce, jejž můžeme pojídat během celého dne. Avšak některé druhy zeleniny se nedoporučují konzumovat těsně před spaním, neboť mohou vyvolávat nadměrné nadýmání či nepříjemné bolesti břicha. Zato s ovocem to raděj nepřehánějme, protože obsahuje větší množství sacharidů. Rozhodně si vystačíme s menšími porcemi.

Skvěle si pochutnáme na těstovinách, luštěninách, rýži, obilninách, celozrnné pečivu, kukuřičných lupíncích, ovesných vločkách, müsli, tak i na grahamových či špaldových tyčinkách. Výtečně chutnají sladkosti z ovoce, javorové nebo datlové sirupy. Zdravé pokrmy můžeme připravit i s drůbežího masa, netučných ryb a sóje. Oživit lze jídelníček lněnými či konopnými semínky.

Asi po čem nečastěji sáhneme, tak jsou to tvrdé sýry, light sýry, kefíry, nízkotučné jogurty, zakysané mléčné výrobky a kuřecí šunky.

Kromě pravidelného jídla v malých dávkách, bychom neměli zapomínat na pitný režim. Dle doporučení musíme vypít až dva litry tekutin. K mání máme vodu z kohoutku anebo balenou, zeleninově-ovocné šťávy, džusy, neslazené čaje, minerální vody.

One Comment

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *