Jak se donutit začít?
|Tak zítra začnu. A nebo až pozítří, zítra nemám čas. A tak je to pořád dokola. A přitom stačí tak málo. Překonat svoji lenost. Jen málokdo je tak vytížený, aby si nenašel alespoň hodinu na nějaký ten pohyb. Většinou za tímto odkládáním stojí lenost. Není to nic neobvyklého, každý je tak trochu lenoch. Každý by strašně rád začal běhat, začal chodit do posilovny. Každý touží po tom, mít tu krásnou postavu z časopisu. Tu touhu v sobě má každý. Ale ta lenost. Přitom by stačilo jen trochu víc disciplíny, jenom o trochu víc snažení. Zkusím Vám tu dát pár rad, jak se alespoň trochu posunout dál ve svém snažení.
První co byste si měli uvědomit je to, proč byste vlastně měli začít. Např.: chci zhubnout, abych na léto vypadal(a) pěkně v plavkách, nebo proto, abych si zlepšil(a) fyzičku a cítil se lépe… Důvodů může být spousta a každý by si měl najít ten svůj. A měl by být dostatečně silný, aby s Vámi překonal všechny nástrahy.
Za další je důležité mít svůj cíl. Cíle si dejte krátkodobé, střednědobé, ale i dlouhodobé. Krátkodobý cíl je důležitý, protože na něm se odrazíte do další práce. Proto by neměl být nadhodnocený. Naopak ze začátku by měl být spíš střídmější, aby Vás neodradil od další práce. Krátkodobý cíl může například to, že se půjdu v týdnu dvakrát krátce proběhnout, nebo si zaplavat do bazénu. Cíl nemusí být ale jen o pohybu. Můžete si třeba předsevzít i to, že omezíte sladkosti, nebo se nebudete stravovat ve fastfoodech. Střednědobý cíl by se měl pohybovat v řádech měsíců. A může se týkat stejných věcí, jako krátkodobý, ale můžete být odvážnější. Já jsem například ve střednědobém plánu měl zahrnuto naučit se stravovat po 3 hodinách. Snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Měl jsem měsíc přejít na tento návyk a podařilo se. Nedoporučuji dávat si za cíl zhubnu tolik a tolik kilo. Kila ze začátku nemusí ubývat tak rychle, jak předpokládáte a jen by Vás to odradilo. Naopak je lepší zvyšovat svůj pohyb a lepšit své stravovací návyky. Výsledky v podobě úbytku hmotnosti se dostaví.
Třetí rada se týká naplánování svých aktivit. Ať už si svoje aktivity zapisujete na papír, nebo používáte nějakou mobilní aplikaci, vždy je dobré mít tam vyhrazený čas pro svoje pohybové aktivity. Pokud je nemáte zapsané, vždy Vám do toho něco přijde, posunete si svoje cvičení, až k němu nakonec nedojde. To stejné se týká cílů. Mějte své cíle někde zapsané a nejlépe je mít stále na očích, ať Vám připomínají, proč vlastně tohle všechno podstupujete. Časem si ale na svůj nový životní styl zvyknete a už Vám tohle vše přijde normální.